WATCH Award nominations announced for outstanding community theater

The WATCH Awards (the Washington Area Theatre Community Honors) recognize outstanding achievements in community theater in the DC region. Nominations for the 2022 performance season were announced at the Birchmere on Sunday, January 15. This year’s nominations also include productions from 2020. Congratulations to all nominees!

Tickets to the award ceremony on Sunday, March 19, 2023 (7:30 pm), can be purchased online once made available. ($20 plus service fee)

Announcement of Nominations
21st Annual Washington Area Theatre
Community Honors
THE WATCH AWARDS

98 productions (38 musicals, 60 plays) were adjudicated in the combined 2020/2022
years.
Twenty-seven community theater companies participated in WATCH adjudication.
– Aldersgate Church Community Theatre
– Annapolis Summer Garden Theatre
– Bowie Community Theatre
– City of Fairfax Theatre Company
– Castaways Repertory Theatre
– Colonial Players of Annapolis
– Dominion Stage
– Fauquier Community Theatre
– Greenbelt Arts Center
– Kensington Arts Theatre
– Laurel Mill Playhouse
– Little Theatre of Alexandria
– Montgomery Playhouse
– Port Tobacco Players
– Prince William Little Theatre
– Providence Players of Fairfax
– Reston Community Players
– Rockville Little Theatre
– Rockville Musical Theatre
– Rooftop Productions
– 2nd Star Productions
– St. Mark’s Players
– Silver Spring Stage
– Silhouette Stages
– Sterling Playmakers
– The Arlington Players
– Victorian Lyric Opera Company

And now for the nominees… In each of the forty categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced.

Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided
by category and then by theater at the end of the document.

Nominations for outstanding technical achievements

Outstanding Set Design in a Musical (5)
• Robert S. Barr, Jr. – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Richard Farella – Bright Star – Reston Community Players
• Matt Liptak – Bright Star – Little Theatre of Alexandria
• Chris Magee – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• Andrew JM Regiec & Skip Gresko – A Little Night Music – Reston Community Players

Outstanding Set Design in a Play (5)
• Julie Fischer – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Spencer Knoll & Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Daniel Lavanga – Fences – Bowie Community Theatre
• Nicholas Queyrane – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Leigh K. Rawls – Native Gardens – Silver Spring Stage

Outstanding Set Construction in a Musical (5)
• Todd Croteau – The Drowsy Chaperone – Annapolis Summer Garden Theatre
• Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Chip Murphy & Nick Summers – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• Tom O’Reilly – A Little Night Music – Reston Community Players
• Tom O’Reilly – Bright Star – Reston Community Players

Outstanding Set Construction in a Play (5)
• Douglas Becker – Native Gardens – Silver Spring Stage
• Ken Brown – Moonlight and Magnolias – Little Theatre of Alexandria
• John Coscia – November – Providence Players of Fairfax
• Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Rick Young – The Game’s Afoot – Reston Community Players

Outstanding Set Painting in a Musical (5)
• Luana Bossolo & Mary Hutzler – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Chris Magee & Mike O’Shields – Beauty and the Beast – Port Tobacco Players
• Mike O’Shields – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• Cathy Rieder & Joey Olson – A Little Night Music – Reston Community Players
• Jane B. Wingard – The Sound of Music – 2nd Star Productions

Outstanding Set Painting in a Play (5)
• Nancy Carlin – She Stoops to Conquer – Rockville Little Theatre
• Ingrid David, Susan Kaplan, & Tina Hodge Thronson – Enchanted April – Providence Players of Fairfax
• Gabrielle Hasenstab – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria
• Leigh K. Rawls – Native Gardens – Silver Spring Stage
• Cathy Rieder – The Game’s Afoot – Reston Community Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical (5)
• Charles Dragonette – Bright Star – Little Theatre of Alexandria
• Mark Hamberger & Jessie Krupin – Legally Blonde – Rockville Musical Theatre
• Austin Kuhn – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• Jerry & Bea Morse – A Little Night Music – Reston Community Players
• MYKE – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play (5)
• Kirstin Apker & Deborah Remmers – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Kate Keifer – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Leigh K. Rawls – Native Gardens – Silver Spring Stage
• No Listing – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Ali Zaikouk – November – Providence Players of Fairfax

Outstanding Properties in a Musical (5)
• Kirstin Apker – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Helen Bard-Sobola & Margaret Chapman – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Mary Jo Ford – A Little Night Music – Reston Community Players
• Jessie Krupin – Legally Blonde – Rockville Musical Theatre
• Austin Kuhn – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players

Outstanding Properties in a Play (5)
• Johanna Arredondo – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria
• Shelby Baker – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Katherine Offut – Native Gardens – Silver Spring Stage
• Luke Rahman – True West – City of Fairfax Theatre Company
• Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage

Outstanding Lighting Design in a Musical (5)
• Franklin Coleman – Bright Star – Reston Community Players
• Ken & Patti Crowley – A Little Night Music – Reston Community Players
• Ken & Patti Crowley – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Ken & Patti Crowley – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• John H. Purnell – Rock of Ages – Annapolis Summer Garden Theatre

Outstanding Lighting Design in a Play (7)
• Ken & Patti Crowley – A Midsummer Night’s Dream – The Arlington Players
• Eric Hufford – Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• JK Lighting Design – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria
• JK Lighting Design – Moonlight and Magnolias – Little Theatre of Alexandria
• Peter Ponzini – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Tommy Scott – Macbeth – Port Tobacco Players
• Jenn Smith – The Children – Colonial Players of Annapolis

Outstanding Sound Design in a Musical (6)
• David Correia – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• David Correia – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Ethan Hogarty & PJ Jani – Lightning Thief – Silhouette Stages
• Paul Pesnell – Rock of Ages – Annapolis Summer Garden Theatre
• Seth Sacher – Bright Star – Reston Community Players
• Liz Shaher – A Little Night Music – Reston Community Players

Outstanding Sound Design in a Play (5)
• Richard Atha-Nicholls – Book of Days – Colonial Players of Annapolis
• Wes Bedsworth – The Children – Colonial Players of Annapolis
• Christopher Crockett – Enchanted April – Providence Players of Fairfax
• Rick Dulick – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Jason Klonkowski – Macbeth – Port Tobacco Players

Outstanding Costume Design in a Musical (5)
• Ashley Goodell & Quentin Nash Sagers – Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• Stacey Hamilton – The Pirates of Penzance – Victorian Lyric Opera Company
• Joan Lawrence – A Little Night Music – Reston Community Players
• Jean Schlicting & Kit Sibley – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Jean Schlicting & Kit Sibley – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Costume Design in a Play (5)
• Kathy Dunlap – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Lisa Magee – The Importance of Being Earnest – Port Tobacco Players
• Michelle Matthews & Susy Moorstein – The Trial of Ebenezer Scrooge – Prince William Little Theatre
• Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Jean Schlicting & Kit Sibley – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Makeup Design in a Musical (5)
• Nour Bahri – The Addams Family – Sterling Playmakers
• Susan Boyd – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Mary-Frances Dini – Shrek the Musical – City of Fairfax Theatre Company
• Bianca Lara – A Little Night Music – Reston Community Players
• Robin Maline – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Makeup Design in a Play (5)
• Lanae Sterrett – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Kat Brais – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Sheila Hyman – Macbeth – Port Tobacco Players
• Sascha Nelson – Moonlight and Magnolias – Laurel Mill Playhouse
• Larissa Norris – A Midsummer Night’s Dream – The Arlington Players

Outstanding Hair Design in a Musical (5)
• Susan Boyd – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Tommy Malek – Cinderella – Silhouette Stages
• Robin Maline – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Sue Pinkman & Wendy Baker – A Little Night Music – Reston Community Players
• Bridget Tunstall – Shrek the Musical – City of Fairfax Theatre Company

Outstanding Hair Design in a Play (7)
• Kat Brais – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Kat Brais – The Diary of Anne Frank – Reston Community Players
• Kaitelyn Bauer Dieguez – The Importance of Being Earnest – Port Tobacco Players
• Jennifer Georgia – She Stoops to Conquer – Rockville Little Theatre
• Tommy Malek – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Robin Maline & Lanae Sterrett – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria
• Larissa Norris – A Midsummer Night’s Dream – The Arlington Players

Outstanding Special Effects (5)
• Stephen Foreman – Lightning Thief – Silhouette Stages
• Trinity Fraser & Keith Linville – Beauty and the Beast – Port Tobacco Players
• Keith Linville – Macbeth – Port Tobacco Players
• Maria Littlefield – Firebringer – Dominion Stage
• Nicholas Queyrane – The Game’s Afoot – Reston Community Players

Nominations for outstanding performances by an actor or actress

Outstanding cameo in a musical (5)
• Michael Galizia as “Private Willis” – Iolanthe – Victorian Lyric Opera Company
• Drew Goins as “Max” – Bright Star – Little Theatre of Alexandria
• Josh Hagins as “Governor Roosevelt” – Newsies – The Arlington Players
• Ellen Quay as “Trix” – The Drowsy Chaperone – Annapolis Summer Garden Theatre
• Margie Remmers as “Lady Eugenia” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of
Alexandria

Outstanding cameo in a play (5)
• Jenny Gleason as “Miss Berger” – An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf – Silver Spring Stage
• Charlie Gurson as “Young Harold” – If It’s Monday, This Must Be Christmas! – Sterling Playmakers
• Robert Howard as “Lawrence” – Calendar Girls – Silhouette Stages
• Michael Rufo as “Billy Sullivan” – Blue Stockings – Little Theatre of Alexandria
• Jessi Shull as “Miep Gies” – The Diary of Anne Frank – Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical (5)
• Cody Boehm as “Petra” – A Little Night Music – Reston Community Players
• Traci Denhardt as “The Drowsy Chaperone” – The Drowsy Chaperone – Annapolis Summer Garden Theatre
• Kaya Harrison as “Medda Larkin” – Newsies – The Arlington Players
• Anna Phillips-Brown as “Bea” – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Shelby Young as “Anne Egerman” – A Little Night Music – Reston Community Players

Outstanding featured actor in a musical (5)
• Chuck Dluhy as “Nostradamus” – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Evan Hamilton as “Davey” – Newsies – The Arlington Players
• John Jennings as “Race” – Newsies – The Arlington Players
• John Kownacki as “Lord Farquaad” – Shrek the Musical – City of Fairfax Theatre Company
• Noah Mutterperl as “William Shakespeare” – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria

Outstanding featured actress in a play (5)
• Carolyn Heier as “Inspector Harriet Goring” – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Katie Kramer as “Daria Chase” – The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Anne Paine West as “Margie Wells” – The Best Worst That Can Happen – Aldersgate Church Community Theater
• Pamela Wilterdink as “Barbara Grant” – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Jacqueline E. G. Youm as “Stool Pigeon” – King Hedley II – Dominion Stage

Outstanding featured actor in a play (6)
• Mack Leamon as “Jimmy” – Playing Juliet and Casting Othello – Providence Players of Fairfax
• Ben Lowater as “Nick Bottom” – A Midsummer Night’s Dream – The Arlington Players
• D’Manda Martini as “Lady Bracknell” – The Importance of Being Earnest – Port Tobacco Players
• Fred Nelson as “Victor Fleming” – Moonlight and Magnolias – Laurel Mill Playhouse
• Matthew Randall as “Archer Brown” – November – Providence Players of Fairfax
• Noah Steurer as “Brian” – No Sex Please, We’re British – Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actress in a musical (5)
• Cody Boehm as “Alice Murphy” – Bright Star – Reston Community Players
• Olivia Clavel-Davis as “Katherine” – Newsies – The Arlington Players
• Maura Lacy as “Alice Murphy” – Bright Star – Little Theatre of Alexandria
• Jennifer Redford as “Desiree Armfeldt” – A Little Night Music – Reston Community Players
• Sara Watson as “Fiona” – Shrek the Musical – City of Fairfax Theatre Company

Outstanding lead actor in a musical (5)
• Chuck Dluhy as “D’Ysquith Family” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Drew Goins as “Montague “Monty” Navarro” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Reid Murphy as “Percy Jackson” – Lightning Thief – Silhouette Stages
• Joshua Redford as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music – Reston Community Players
• Tom Wyatt as “Man in Chair” – The Drowsy Chaperone – Annapolis Summer Garden Theatre

Outstanding lead actress in a play (5)
• Ashleigh Bayer as “Sister Agnes” – Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• Laura Gayvert as “Dr. Martha Livingstone” – Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• Lezlie T. Hatcher as “Lena Younger” – A Raisin in the Sun – Rockville Little Theatre
• Mary MacLeod as “Mother Miriam Ruth” – Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• Andrea Spitz as “Charlotte Hay” – Moon Over Buffalo – Rockville Little Theatre

Outstanding lead actor in a play (5)
• Christopher Andersen as “Lee” – True West – City of Fairfax Theatre Company
• Tom Howley as “George Hay” – Moon Over Buffalo – Rockville Little Theatre
• Tom Howley as “Ebenezer Scrooge” – Tiny Tim’s Christmas Carol – Little Theatre of Alexandria
• Mack Leamon as “King Hedley II” – King Hedley II – Dominion Stage
• Louis B. Murray as “Troy Maxson” – Fences – Bowie Community Theatre

Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical (6)
• Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Beauty and the Beast – Port Tobacco Players
• Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• A Little Night Music – Reston Community Players
• Bright Star – Reston Community Players
• Newsies – The Arlington Players

Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play (7)
• King Hedley II – Dominion Stage
• Noises Off – Fauquier Community Theatre
• Moonlight and Magnolias – Laurel Mill Playhouse
• Moonlight and Magnolias – Little Theatre of Alexandria
• The Importance of Being Earnest – Port Tobacco Players
• Calendar Girls – Silhouette Stages
• Perfect Arrangement – Silver Spring Stage

Nominations for outstanding achievement in overall production

Outstanding Stage Combat Choreography (6)
• Casey Kaleba – Macbeth – Port Tobacco Players
• Casey Kaleba – True West – City of Fairfax Theatre Company
• Russell Rinker – Lightning Thief – Silhouette Stages
• Tessa N. Silvestro & Benjamin Simpson – Beauty and the Beast – Port Tobacco Players
• Stefan Sittig – Design for Murder – Little Theatre of Alexandria
• Stefan Sittig – Moonlight and Magnolias – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Choreography (5)
• Brianna Galligan – Newsies – The Arlington Players
• Hayley North – Legally Blonde – Rockville Musical Theatre
• Benjamin Simpson – Beauty and the Beast – Port Tobacco Players
• Stefan Sittig – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Philip Smith-Cobbs – A Little Night Music – Reston Community Players

Outstanding Music Direction (5)
• Josh Cleveland – Bright Star – Reston Community Players
• Justin DeLong – Newsies – The Arlington Players
• Lucia LaNave – A Little Night Music – Reston Community Players
• Christopher A. Tomasino – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Christopher A. Tomasino – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Direction of a Musical (5)
• Richard Farella – Bright Star – Reston Community Players
• Emily “ej” Jonas – Newsies – The Arlington Players
• Andrew JM Regiec – A Little Night Music – Reston Community Players
• Frank D. Shutts II – Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• Frank D. Shutts II – A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria

Outstanding Direction of a Play (5)
• Juli Tarabek Blacker – Moonlight and Magnolias – Little Theatre of Alexandria
• Rikki Howie Lacewell – King Hedley II – Dominion Stage
• Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement – Silver Spring Stage
• Jeff Sprague – Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• Rachael Wallace – The Importance of Being Earnest – Port Tobacco Players

Outstanding Musical (5)
• Something Rotten! – Little Theatre of Alexandria
• A Gentleman’s Guide to Love and Murder – Little Theatre of Alexandria
• Hello, Dolly! – Port Tobacco Players
• A Little Night Music – Reston Community Players
• Newsies – The Arlington Players

Outstanding Play (5)
• Fences – Bowie Community Theatre
• Agnes of God – Colonial Players of Annapolis
• King Hedley II – Dominion Stage
• The Game’s Afoot – Reston Community Players
• Perfect Arrangement – Silver Spring Stage

Congratulations to all of the nominees!

Nominations sorted by theater and show

2nd STAR PRODUCTIONS (1)
• Outstanding Set Painting in a Musical – Jane B. Wingard – The Sound of Music

ALDERSGATE CHURCH COMMUNITY THEATRE (1)
• Outstanding Featured Actress in a Play – Anne Paine West as “Margie Wells” – The Best Worst That Can Happen

THE ARLINGTON PLAYERS (14)
• Outstanding Featured Actor in a Play – Ben Lowater as “Nick Bottom” – A Midsummer Night’s Dream
• Outstanding Hair Design in a Play – Larissa Norris – A Midsummer Night’s Dream
• Outstanding Lighting Design in a Play – Ken & Patti Crowley – A Midsummer Night’s Dream
• Outstanding Makeup Design in a Play – Larissa Norris – A Midsummer Night’s Dream
• Outstanding Cameo in a Musical – Josh Hagins as “Governor Roosevelt” – Newsies
• Outstanding Choreography – Brianna Galligan – Newsies
• Outstanding Direction of a Musical – Emily “ej” Jonas – Newsies
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – Newsies
• Outstanding Featured Actor in a Musical – Evan Hamilton as “Davey” – Newsies
• Outstanding Featured Actor in a Musical – John Jennings as “Race” – Newsies
• Outstanding Featured Actress in a Musical – Kaya Harrison as “Medda Larkin” – Newsies
• Outstanding Lead Actress in a Musical – Olivia Clavel-Davis as “Katherine” – Newsies
• Outstanding Music Direction – Justin DeLong – Newsies
• Outstanding Musical – Newsies

ANNAPOLIS SUMMER GARDEN THEATRE (6)
• Outstanding Lighting Design in a Musical – John H. Purnell – Rock of Ages
• Outstanding Sound Design in a Musical – Paul Pesnell – Rock of Ages
• Outstanding Cameo in a Musical – Ellen Quay as “Trix” – The Drowsy Chaperone
• Outstanding Featured Actress in a Musical – Traci Denhardt as “The Drowsy Chaperone” – The Drowsy Chaperone
• Outstanding Lead Actor in a Musical – Tom Wyatt as “Man in Chair” – The Drowsy Chaperone
• Outstanding Set Construction in a Musical – Todd Croteau – The Drowsy Chaperone

BOWIE COMMUNITY THEATRE (3)
• Outstanding Lead Actor in a Play – Louis B. Murray as “Troy Maxson” – Fences
• Outstanding Play – Fences
• Outstanding Set Design in a Play – Daniel Lavanga – Fences

CITY OF FAIRFAX THEATRE COMPANY (7)
• Outstanding Featured Actor in a Musical – John Kownacki as “Lord Farquaad” – Shrek the Musical
• Outstanding Hair Design in a Musical – Bridget Tunstall – Shrek the Musical
• Outstanding Lead Actress in a Musical – Sara Watson as “Fiona” – Shrek the Musical
• Outstanding Makeup Design in a Musical – Mary-Frances Dini – Shrek the Musical
• Outstanding Lead Actor in a Play – Christopher Andersen as “Lee” – True West
• Outstanding Properties in a Play – Luke Rahman – True West
• Outstanding Stage Combat Choreography – Casey Kaleba – True West

COLONIAL PLAYERS (9)
• Outstanding Direction of a Play – Jeff Sprague – Agnes of God
• Outstanding Lead Actress in a Play – Ashleigh Bayer as “Sister Agnes” – Agnes of God
• Outstanding Lead Actress in a Play – Laura Gayvert as “Dr. Martha Livingstone” – Agnes of God
• Outstanding Lead Actress in a Play – Mary MacLeod as “Mother Miriam Ruth” – Agnes of God
• Outstanding Lighting Design in a Play – Eric Hufford – Agnes of God
• Outstanding Play – Agnes of God
• Outstanding Sound Design in a Play – Richard Atha-Nicholls – Book of Days
• Outstanding Lighting Design in a Play – Jenn Smith – The Children
• Outstanding Sound Design in a Play – Wes Bedsworth – The Children

DOMINION STAGE (6)
• Outstanding Special Effects – Maria Littlefield – Firebringer
• Outstanding Direction of a Play – Rikki Howie Lacewell – King Hedley II
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – King Hedley II
• Outstanding Featured Actress in a Play – Jacqueline E. G. Youm as “Stool Pigeon” – King Hedley II
• Outstanding Lead Actor in a Play – Mack Leamon as “King Hedley II” – King Hedley II
• Outstanding Play – King Hedley II

FAUQUIER COMMUNITY THEATRE (1)
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – Noises Off

KENSINGTON ARTS THEATRE (1)
• Outstanding Featured Actor in a Play – Noah Steurer as “Brian” – No Sex Please, We’re British

LAUREL MILL PLAYHOUSE (3)
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Featured Actor in a Play – Fred Nelson as “Victor Fleming” – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Makeup Design in a Play – Sascha Nelson – Moonlight and Magnolias

LITTLE THEATRE OF ALEXANDRIA (52)
• Outstanding Cameo in a Musical – Margie Remmers as “Lady Eugenia” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Costume Design in a Musical – Jean Schlicting & Kit Sibley – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Direction of a Musical – Frank D. Shutts II – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Hair Design in a Musical – Susan Boyd – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Lead Actor in a Musical – Chuck Dluhy as “D’Ysquith Family” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Lead Actor in a Musical – Drew Goins as “Montague “Monty” Navarro” – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Lighting Design in a Musical – Ken & Patti Crowley – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Makeup Design in a Musical – Susan Boyd – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Music Direction – Christopher A. Tomasino – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Musical – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Properties in a Musical – Kirstin Apker – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Sound Design in a Musical – David Correia – A Gentleman’s Guide to Love and Murder
• Outstanding Cameo in a Play – Michael Rufo as “Billy Sullivan” – Blue Stockings
• Outstanding Cameo in a Musical – Drew Goins as “Max” – Bright Star
• Outstanding Lead Actress in a Musical – Maura Lacy as “Alice Murphy” – Bright Star
• Outstanding Set Decoration in a Musical – Charles Dragonette – Bright Star
• Outstanding Set Design in a Musical – Matt Liptak – Bright Star
• Outstanding Makeup Design in a Play – Lanae Sterrett – Design for Murder
• Outstanding Properties in a Play – Shelby Baker – Design for Murder
• Outstanding Set Construction in a Play – Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Design for Murder
• Outstanding Set Decoration in a Play – Kirstin Apker & Deborah Remmers – Design for Murder
• Outstanding Set Design in a Play – Julie Fischer – Design for Murder
• Outstanding Stage Combat Choreography – Stefan Sittig – Design for Murder
• Outstanding Direction of a Play – Juli Tarabek Blacker – Moonlight and Magnolias
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Lighting Design in a Play – JK Lighting Design – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Set Construction in a Play – Ken Brown – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Stage Combat Choreography – Stefan Sittig – Moonlight and Magnolias
• Outstanding Choreography – Stefan Sittig – Something Rotten!
• Outstanding Costume Design in a Musical – Jean Schlicting & Kit Sibley – Something Rotten!
• Outstanding Direction of a Musical – Frank D. Shutts II – Something Rotten!
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – Something Rotten!
• Outstanding Featured Actor in a Musical – Chuck Dluhy as “Nostradamus” – Something Rotten!
• Outstanding Featured Actor in a Musical – Noah Mutterperl as “William Shakespeare” – Something Rotten!
• Outstanding Featured Actress in a Musical – Anna Phillips-Brown as “Bea” – Something Rotten!
• Outstanding Hair Design in a Musical – Robin Maline – Something Rotten!
• Outstanding Lighting Design in a Musical – Ken & Patti Crowley – Something Rotten!
• Outstanding Makeup Design in a Musical – Robin Maline – Something Rotten!
• Outstanding Music Direction – Christopher A. Tomasino – Something Rotten!
• Outstanding Musical – Something Rotten!
• Outstanding Properties in a Musical – Helen Bard-Sobola & Margaret Chapman – Something Rotten!
• Outstanding Set Construction in a Musical – Jim Hutzler & Jeff Nesmeyer – Something Rotten!
• Outstanding Set Decoration in a Musical – MYKE – Something Rotten!
• Outstanding Set Design in a Musical – Robert S. Barr, Jr. – Something Rotten!
• Outstanding Set Painting in a Musical – Luana Bossolo & Mary Hutzler – Something Rotten!
• Outstanding Sound Design in a Musical – David Correia – Something Rotten!
• Outstanding Costume Design in a Play – Jean Schlicting & Kit Sibley – Tiny Tim’s Christmas Carol
• Outstanding Hair Design in a Play – Robin Maline & Lanae Sterrett – Tiny Tim’s Christmas Carol
• Outstanding Lead Actor in a Play – Tom Howley as “Ebenezer Scrooge” – Tiny Tim’s Christmas Carol
• Outstanding Lighting Design in a Play – JK Lighting Design – Tiny Tim’s Christmas Carol
• Outstanding Properties in a Play – Johanna Arredondo – Tiny Tim’s Christmas Carol
• Outstanding Set Painting in a Play – Gabrielle Hasenstab – Tiny Tim’s Christmas Carol

PORT TOBACCO PLAYERS (23)
• Outstanding Choreography – Benjamin Simpson – Beauty and the Beast
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – Beauty and the Beast
• Outstanding Set Painting in a Musical – Chris Magee & Mike O’Shields – Beauty and the Beast
• Outstanding Special Effects – Trinity Fraser & Keith Linville – Beauty and the Beast
• Outstanding Stage Combat Choreography – Tessa N. Silvestro & Benjamin Simpson – Beauty and the Beast
• Outstanding Costume Design in a Musical – Ashley Goodell & Quentin Nash Sagers – Hello, Dolly!
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – Hello, Dolly!
• Outstanding Musical – Hello, Dolly!
• Outstanding Properties in a Musical – Austin Kuhn – Hello, Dolly!
• Outstanding Set Construction in a Musical – Chip Murphy & Nick Summers – Hello, Dolly!
• Outstanding Set Decoration in a Musical – Austin Kuhn – Hello, Dolly!
• Outstanding Set Design in a Musical – Chris Magee – Hello, Dolly!
• Outstanding Set Painting in a Musical – Mike O’Shields – Hello, Dolly!
• Outstanding Lighting Design in a Play – Tommy Scott – Macbeth
• Outstanding Makeup Design in a Play – Sheila Hyman – Macbeth
• Outstanding Sound Design in a Play – Jason Klonkowski – Macbeth
• Outstanding Special Effects – Keith Linville – Macbeth
• Outstanding Stage Combat Choreography – Casey Kaleba – Macbeth
• Outstanding Costume Design in a Play – Lisa Magee – The Importance of Being Earnest
• Outstanding Direction of a Play – Rachael Wallace – The Importance of Being Earnest
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – The Importance of Being Earnest
• Outstanding Featured Actor in a Play – D’Manda Martini as “Lady Bracknell” – The Importance of Being Earnest
• Outstanding Hair Design in a Play – Kaitelyn Bauer Dieguez – The Importance of Being Earnest

PRINCE WILLIAM LITTLE THEATRE (1)
• Outstanding Costume Design in a Play – Michelle Matthews & Susy Moorstein – The Trial of Ebenezer Scrooge

PROVIDENCE PLAYERS OF FAIRFAX (6)
• Outstanding Set Painting in a Play – Ingrid David, Susan Kaplan, & Tina Hodge Thronson – Enchanted April
• Outstanding Sound Design in a Play – Christopher Crockett – Enchanted April
• Outstanding Featured Actor in a Play – Matthew Randall as “Archer Brown” – November
• Outstanding Set Construction in a Play – John Coscia – November
• Outstanding Set Decoration in a Play – Ali Zaikouk – November
• Outstanding Featured Actor in a Play – Mack Leamon as “Jimmy” – Playing Juliet and Casting Othello

RESTON COMMUNITY PLAYERS (42)
• Outstanding Choreography – Philip Smith-Cobbs – A Little Night Music
• Outstanding Costume Design in a Musical – Joan Lawrence – A Little Night Music
• Outstanding Direction of a Musical – Andrew JM Regiec – A Little Night Music
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – A Little Night Music
• Outstanding Featured Actress in a Musical – Cody Boehm as “Petra” – A Little Night Music
• Outstanding Featured Actress in a Musical – Shelby Young as “Anne Egerman” – A Little Night Music
• Outstanding Hair Design in a Musical – Sue Pinkman & Wendy Baker – A Little Night Music
• Outstanding Lead Actor in a Musical – Joshua Redford as “Fredrik Egerman” – A Little Night Music
• Outstanding Lead Actress in a Musical – Jennifer Redford as “Desiree Armfeldt” – A Little Night Music
• Outstanding Lighting Design in a Musical – Ken & Patti Crowley – A Little Night Music
• Outstanding Makeup Design in a Musical – Bianca Lara – A Little Night Music
• Outstanding Music Direction – Lucia LaNave – A Little Night Music
• Outstanding Musical – A Little Night Music
• Outstanding Properties in a Musical – Mary Jo Ford – A Little Night Music
• Outstanding Set Construction in a Musical – Tom O’Reilly – A Little Night Music
• Outstanding Set Decoration in a Musical – Jerry & Bea Morse – A Little Night Music
• Outstanding Set Design in a Musical – Andrew JM Regiec & Skip Gresko – A Little Night Music
• Outstanding Set Painting in a Musical – Cathy Rieder & Joey Olson – A Little Night Music
• Outstanding Sound Design in a Musical – Liz Shaher – A Little Night Music
• Outstanding Direction of a Musical – Richard Farella – Bright Star
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Musical – Bright Star
• Outstanding Lead Actress in a Musical – Cody Boehm as “Alice Murphy” – Bright Star
• Outstanding Lighting Design in a Musical – Franklin Coleman – Bright Star
• Outstanding Music Direction – Josh Cleveland – Bright Star
• Outstanding Set Construction in a Musical – Tom O’Reilly – Bright Star
• Outstanding Set Design in a Musical – Richard Farella – Bright Star
• Outstanding Sound Design in a Musical – Seth Sacher – Bright Star
• Outstanding Cameo in a Play – Jessi Shull as “Miep Gies” – The Diary of Anne Frank
• Outstanding Hair Design in a Play – Kat Brais – The Diary of Anne Frank
• Outstanding Costume Design in a Play – Kathy Dunlap – The Game’s Afoot
• Outstanding Featured Actress in a Play – Carolyn Heier as “Inspector Harriet Goring” – The Game’s Afoot
• Outstanding Featured Actress in a Play – Katie Kramer as “Daria Chase” – The Game’s Afoot
• Outstanding Hair Design in a Play – Kat Brais – The Game’s Afoot
• Outstanding Lighting Design in a Play – Peter Ponzini – The Game’s Afoot
• Outstanding Makeup Design in a Play – Kat Brais – The Game’s Afoot
• Outstanding Play – The Game’s Afoot
• Outstanding Set Construction in a Play – Rick Young – The Game’s Afoot
• Outstanding Set Decoration in a Play – Kate Keifer – The Game’s Afoot
• Outstanding Set Design in a Play – Nicholas Queyrane – The Game’s Afoot
• Outstanding Set Painting in a Play – Cathy Rieder – The Game’s Afoot
• Outstanding Sound Design in a Play – Rick Dulick – The Game’s Afoot
• Outstanding Special Effects – Nicholas Queyrane – The Game’s Afoot

ROCKVILLE LITTLE THEATRE (5)
• Outstanding Lead Actress in a Play – Lezlie T. Hatcher as “Lena Younger” – A Raisin in the Sun
• Outstanding Lead Actor in a Play – Tom Howley as “George Hay” – Moon Over Buffalo
• Outstanding Lead Actress in a Play – Andrea Spitz as “Charlotte Hay” – Moon Over Buffalo
• Outstanding Hair Design in a Play – Jennifer Georgia – She Stoops to Conquer
• Outstanding Set Painting in a Play – Nancy Carlin – She Stoops to Conquer

ROCKVILLE MUSICAL THEATRE (3)
• Outstanding Choreography – Hayley North – Legally Blonde
• Outstanding Properties in a Musical – Jessie Krupin – Legally Blonde
• Outstanding Set Decoration in a Musical – Mark Hamberger & Jessie Krupin – Legally Blonde

SILHOUETTE STAGES (7)
• Outstanding Cameo in a Play – Robert Howard as “Lawrence” – Calendar Girls
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – Calendar Girls
• Outstanding Hair Design in a Musical – Tommy Malek – Cinderella
• Outstanding Lead Actor in a Musical – Reid Murphy as “Percy Jackson” – Lightning Thief
• Outstanding Sound Design in a Musical – Ethan Hogarty & PJ Jani – Lightning Thief
• Outstanding Special Effects – Stephen Foreman – Lightning Thief
• Outstanding Stage Combat Choreography – Russell Rinker – Lightning Thief

SILVER SPRING STAGE (15)
• Outstanding Cameo in a Play – Jenny Gleason as “Miss Berger” – An Empty Plate in the Cafe du Grand Boeuf
• Outstanding Properties in a Play – Katherine Offut – Native Gardens
• Outstanding Set Construction in a Play – Douglas Becker – Native Gardens
• Outstanding Set Decoration in a Play – Leigh K. Rawls – Native Gardens
• Outstanding Set Design in a Play – Leigh K. Rawls – Native Gardens
• Outstanding Set Painting in a Play – Leigh K. Rawls – Native Gardens
• Outstanding Costume Design in a Play – Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement
• Outstanding Direction of a Play – Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement
• Leta Hall Outstanding Ensemble in a Play – Perfect Arrangement
• Outstanding Featured Actress in a Play – Pamela Wilterdink as “Barbara Grant” – Perfect Arrangement
• Outstanding Hair Design in a Play – Tommy Malek – Perfect Arrangement
• Outstanding Play – Perfect Arrangement
• Outstanding Properties in a Play – Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement
• Outstanding Set Decoration in a Play – No Listing – Perfect Arrangement
• Outstanding Set Design in a Play – Spencer Knoll & Leigh K. Rawls – Perfect Arrangement

STERLING PLAYMAKERS (2)
• Outstanding Cameo in a Play – Charlie Gurson as “Young Harold” – If It’s Monday, This Must Be
Christmas!
• Outstanding Makeup Design in a Musical – Nour Bahri – The Addams Family

VICTORIAN LYRIC OPERA COMPANY (2)
• Outstanding Cameo in a Musical – Michael Galizia as “Private Willis” – Iolanthe
• Outstanding Costume Design in a Musical – Stacey Hamilton – The Pirates of Penzance